Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü

Boğaziçi Yelken Ailesi

      Türkiye’nin ilk üniversite yelken topluluğu olan Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü, Mayıs 2000’de Prof. Refik Erzan ve Orhan Gorbon’un öncülüğünde kurulmuştur. Günümüze kadar yelken takımımız, Boğaziçi Üniversitesi’nin gözde spor takımlarından biri haline gelmiştir. Denizcilik ve yelkeni öğrencilere sevdirmekle birlikte çeşitli faaliyetlerle okul dışında da sık sık takımımız adından söz ettirmiştir. Takımımızın misyonu üniversite öğrencileri arasında denizciliği sevdirmek ve onları yelken sporuna kazandırmaktır. 

       Eğer siz de yelkene ve denizciliğe gönül vermişseniz, sizleri Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü’ne bekliyoruz.

Biz Kimiz?

      Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü projesi, Mayıs 2000’de Prof. Refik Erzan ve Orhan Gorbon’un öncülüğünde, Sayın Ihsan Kalkavan tarafından Yelken Kulübü’ne tahsis edilmiş ‘Odessa’ – ’93 Whitbread Dunya Turu Yarışına katılmıs bir W60 yelkenlisi – ile başlamıştır.

      Mayıs 2000’den Aralık 2001’e kadar, 70’ten fazla öğrenci ve mezun ‘Odessa’ ile denize açılmıştır. Düzenli antrenmanlara ek olarak, Boğaziçi Üniversitesi, Yelken Kulübü Ege Yat Rallisi, Marmara ve Gölcük yarışlarına Odessa ile katılmıştır. 2000 ve 2001 sezonu yarışları boyunca, yaklaşık 30 öğrenci ve mezun İstanbul’daki çeşitli yat yarışlarına katılmışlardır.

      Levent Baş başkanlığında çalışmalarını yürüten 2003-’04 ve 2004-’05 Yönetim Kurulları takıma kısa süre içinde birçok katkıda bulunarak; hem sportif, hem akademik, hem de yönetim alanında takıma büyük bir ivme ve motivasyon kazandırmıştır. 2003 yılında Levent Baş öncülüğüyle kurulan ve yürütülen yeni Eğitim ve Yönetim Sistemi ile takım daha farklı şekilde yapılanarak bugünlere gelmiş ve çok farklı vizyonlar elde edilmiştir. Milli sporculardan Okan Akdağ’ın da yönetim ekibi içinde görev alması, takımı istenen üst seviyelere taşımıştır. Takım içinde yetişen nitelikli sporcu sayısındaki artış ile Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü hem geleceğe taşınmış hem de Türk Yelkenciliği’nin ivmelendiricilerinden biri olmuştur.

      Bu süre zarfında, Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu altındaki Yelken Takımı Boğaziçi Üniversitesi’nin en gözde spor takımı haline gelmiştir. Yelkenciliği okula sevdirmekle birlikte çeşitli faaliyetlerle okul dışında da sık sık adından söz ettirir olmuştur. Yeni takım üyeleri de takım kurallarına hızla uyum sağlayıp bunları gelecek nesillere aktarabilmektedir. Bu kurallar takımın disiplin ve çalışmalarını dengeleyerek daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

      2017 yılına gelindiğinde, Yelken Takımı ailesi daha da genişlemiş, denizcilik faaliyetleriyle de öne çıkmış ve aynı senede Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü adını almıştır. 

      Takım bünyesine her eğitim dönemi boyunca yeni yelkenciler almakta ve yetiştirmektedir. Her dönem yaklaşık 300 öğrenciye, 1 Yıldız, 2 Yıldız, Mil Kazanma ve Yarışçılık eğitimleri verilir. Pratik eğitimlerle eş zamanlı olarak tecrübeli sporcularımız tarafından teorik eğitimler de verilmektedir. Yarış Takımı’mız da kulüp bünyesinde faaliyet göstermekte, aktif olarak yarışlara katılmakta ve bu sporcuların büyük çoğunluğu Türkiye Yat Filosu’ndaki çeşitli teknelerde yarışarak, hem Türk Yat Yarışçılığındaki ekip ihtiyacını gidermekte hem de kendi yarış tecrubelerini arttırmaktadır. Aynı zamanda denizcilik eğitimleri düzenlemek ve denizcilik kültürünü aktarmak amacıyla, kulüp bünyesinde senede 3 defa Marmaris’te geziler düzenlenir. 

Bozburun, 2019 Güz Gezisi.
KAPAT