Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü

Kayıkhane Sohbetleri

Güz 2020 - Kayıkhane Sohbeti , Kıvanç Sevinç

Güz 2019 - Kayıkhane Sohbeti 2, Edhem Dirvana

       Bu dönemin ikinci Kayıkhane Sohbeti‘ni, bir kısmınızın geçen güz gezimizde tanıştığı Edhem Dirvana ile 21 Kasım Perşembe günü gerçekleştirdik.

       Türk denizciliğinin çok önemli ve saygın isimlerinden, Türkiye’nin ilk yelkencilerinden Süleyman Dirvana’nın oğlu Edhem Dirvana; denize ilk defa 10 günlükken çıkmış. Küçük yaşlarından beri denizi hayatından çıkarmayan Edhem Dirvana, 2009’da Bozburun Yat Kulübü’nü kurdu. Ardından hızlı yelkenlere olan tutkusuyla ilerleyen Dirvana, ilk olarak Formula 20 katamaranını, ardından da Formula 40 katamaranını aldı. Daha sonra Formula 40 tipi bir trimaran alıp Fransa’dan Türkiye’ye getirdi. 

       Filosuna en son, Türkiye’deki en gelişmiş su kanatlı yelkenlisi olan Phantom Elite teknesi eklendi. Bu tekneyle kurduğu Team Turx ekibi, dünyaca ünlü Extreme Sailing Series’e katıldı, 3 kıta ve 8 ülkede Türkiye’yi temsil etti. Edhem Dirvana, Bozburun Yat Kulübü’nde Team Turx ekibine ev sahipliği yapıyor ve genç yelkenciler yetiştiriyor.

       Edhem Dirvana dönemin ikinci Kayıkhane Sohbeti‘nde su kanatlı yelkenlilerden ve yelkenin geleceğinden bahsetti, Ekstrem Yelken hakkındaki sorularımızı cevapladı.

Güz Gezisi 2019, Bozburun, Edhem Dirvana.

Güz 2019 - Kayıkhane Sohbeti 1, Greenpeace'le "Plastiksiz Bir Gelecek"

       Dönemin ilk Kayıkhane Sohbeti‘ni 3 Ekim Perşembe günü düzenledik. Greenpeace’in konuk olduğu bu sohbetimizde denizlerin ve okyanusların geleceğini konuştuk ve plastik kirliliği hakkında neler yapabileceğimizi tartıştık. Konuşmacılarımız bizlerle Akdeniz’den okyanusların derinliklerine topladıkları verileri paylaştı, tek kullanımlık plastiklerin ve okyanusların yüzeyini kaplayan daha birçok atığın sulardaki canlı çeşitliliğine nasıl yansıdığını anlattı. 

       Medyada okuduğumuz veriler ekosistem için ne anlama geliyor, suyun altında ve üstünde hayat nasıl değişti, ve en önemlisi ise bu değişimi iyi yöne çevirmek için neler yapabilliriz sorularını sorduk ve hep birlikte cevapladık. Greenpeace’e katkıları için çok teşekkür ediyoruz.

KAPAT